  • DS3904U-020+
DS3904U-020+
advertisement
Manufacturer No:
DS3904U-020+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS3904U-020+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS3904U-020+
Description:
8 Terminations3V 8 Pin DS3904 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
DS3904U-020+ Overview
The package contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 3 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.Pentometer consists of 128 positions.8 terminations are designed in digital potentiometer.You can refer to 3 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 20000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.8 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 20kOhm.In the DS3904 family, pentometer belongs.Digital potentiometer has 8 pins.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Components from the Digital Potentiometers family are used.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.Supply currents up to 200μA are supported.There is 145μA quiescent current consumed by potentiameter at 145μA.
DS3904U-020+ Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
3 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Quiescent Current at 145μA
DS3904U-020+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS3904U-020+ Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjustable current control
  • Voltage control
  • Industrial control
  • Noise-free volume controller
  • Used as variable resistor
  • Motor control
  • Medical equipment
  • DAC
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
DS3904U-020+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    123 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS3904
  • Pin Count
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    3
  • Nominal Supply Current
    200μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    200μA
  • Quiescent Current
    145μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    20000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3.1mm