  • DS1803Z-050+T&R
DS1803Z-050+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1803Z-050+T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1803Z-050+T&R
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1803Z-050+T&R
Description:
DS1803 Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1803Z-050+T&R Overview
It is contained in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.256 positions make up the pentometer.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer operates at 0°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.The DS1803 family contains pentometer.Digital potentiometer has 16 pins.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.5.5V is its maximum supply voltage.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.Having a maximum supply current of 200μA, digital potentiometer is able to handle any load.
DS1803Z-050+T&R Features
Available in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1803Z-050+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1803Z-050+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Automated caliberation
  • Matching Linear Impedance
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor trimming instrumentation
  • Motor control
  • Cell phone
  • LEDs
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
DS1803Z-050+T&R
    Select All
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1803
  • Operating Supply Voltage
    5V
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    200μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    200μA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C