  • DS1804U-010/T&R
DS1804U-010/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1804U-010/T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1804U-010/T&R
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1804U-010/T&R
Description:
DS1804 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
DS1804U-010/T&R Overview
This file is contained in a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.A member of the family DS1804 pentometer belongs to.
DS1804U-010/T&R Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1804U-010/T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1804U-010/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Testing equipment
  • Adjustable current control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Cell phone
  • Stereo
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable I to V converter
  • Automotive electronics
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
DS1804U-010/T&R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-uMAX
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V