  • DS1844S-100/T&R
DS1844S-100/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1844S-100/T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1844S-100/T&R
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1844S-100/T&R
Description:
DS1844 Digital PotentiometersI2C, Serial64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1844S-100/T&R Overview
The package contains 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.There are 64 positions in pentometer.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.It is possible to limit the flow with 100kOhm.DS1844 is a family member.The potentiameter has a total of 20 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.
DS1844S-100/T&R Features
Available in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1844S-100/T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1844S-100/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Healthcare Products
  • Gas detection circuit
  • LEDs
  • Joysticks
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Used as programmable gain amplifier
  • Noise-free volume controller
  • Voltage resistance conversion
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
DS1844S-100/T&R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1844
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Serial
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C