  • DS1848B-C10+
DS1848B-C10+
advertisement
Manufacturer No:
DS1848B-C10+
HK JDW NO:
503-DS1848B-C10+
Datasheet:
DS1848B-C10+
Description:
16 Terminations3V 16 Pin DS1848 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1848B-C10+ Overview
16-LBGA, CSPBGA packages contain it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.In the Tray package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Positions are 256.This termination is designed for 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices shows the 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply 3V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~95°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 10kOhm.DS1848 family member.The Surface Mount mounts digital potentiometer.16 pins are available on this potentiameter.Selectable Address, Temperature Sensor can be found when using this digital variable resistor.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.
DS1848B-C10+ Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
DS1848B-C10+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1848B-C10+ Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Industrial control
  • Programmable voltage regulator
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable power supplies
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power supply
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
DS1848B-C10+
    Select All
  • Mount
    16-LBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tray
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    850 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    DS1848
  • Pin Count
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.3V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.3V
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm