  • DS1867-10
DS1867-10
advertisement
Manufacturer No:
DS1867-10
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1867-10
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1867-10
Description:
14 Terminations5V 14 Pin DS1867 Digital PotentiometersSerial256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1867-10 Overview
There are 14-DIP (0.300, 7.62mm) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.A 256 position is contained in pentometer.It is designed 14 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.14 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Through Hole.It is possible to supply 5V volts to the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.In the DS1867 family, pentometer belongs.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.It is capable of delivering voltage at 5V.
DS1867-10 Features
Available in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1867-10 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1867-10 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automatic gain control
  • Automotive electronics
  • Audio Volume control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Contrast control of monitors
  • Programmable I to V converter
  • Noise-free volume controller
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
DS1867-10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DS1867-10.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS1867
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    19.05mm