  • DS1868E-010
DS1868E-010
advertisement
Manufacturer No:
DS1868E-010
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1868E-010
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
20 Terminations3V 20 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1868E-010 Overview
TSSOP packages contain it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.There are 256 positions in pentometer.The terminations are set at 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices shows the 20 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.Voltage can be delivered at 5V.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Among its additional features are the following: USER SELECTABLE 5V SUPPLYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.
DS1868E-010 Features
Available in TSSOP package
DS1868E-010 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1868E-010 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Power supply
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Noise-free volume controller
  • Analogue circuit
  • DC/DC conversion circuit
  • Stereo
  • Programmable power supplies
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
DS1868E-010
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    USER SELECTABLE 5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm