  • DS1868S-100+
DS1868S-100+
advertisement
Manufacturer No:
DS1868S-100+
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1868S-100+
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1868S-100+
Description:
Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
DS1868S-100+ Overview
Package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~3.3V 4.5V~5.5V.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.
DS1868S-100+ Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1868S-100+ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1868S-100+ Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Power supply
  • Adjustable current control
  • Programmable I to V converter
  • Communication device
  • Adjusting the LCD Display
  • Joysticks
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
DS1868S-100+
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.3V 4.5V~5.5V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Number of Taps
    256
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C