  • DS1869S-100+
DS1869S-100+
advertisement
Manufacturer No:
DS1869S-100+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1869S-100+
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
DS1869S-100+
Description:
8 Terminations1.5V 8 Pin DS1869 Digital PotentiometersDallastat? Series Pushbutton, Serial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1869S-100+ Overview
Package 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.64 taps protect this pentometer against overcurrent.64 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 1.5V and is powered by it.On the digi devices, you can see the 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.±2.7V~8V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.DS1869 is a family member.It is capable of delivering voltage at +-2.2/+-8V.Here are the additional features of this digital potentiometer: ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
DS1869S-100+ Features
Available in 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1869S-100+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1869S-100+ Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio level control
  • PC
  • Programmable power supplies
  • Voltage control
  • Adjusting the LCD Display
  • Household appliances
  • Wheatstone bridges
  • Used as variable resistor
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
DS1869S-100+
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1869
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-2.2/+-8V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Pushbutton, Serial
  • Number of Circuits
    1
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -1.5V
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Width
    5.285mm