  • DSML-1153-12P
DSML-1153-12P
advertisement
Manufacturer No:
DSML-1153-12P
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-DSML-1153-12P
Package:
Datasheet:
DSML-1153-12P
Description:
SOLENOID LATCH PULL PULSE 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSML-1153-12P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Published
    2017
  • Series
    DSML
  • Size / Dimension
    2.010Lx1.000W x 1.220 H 51.05mmx25.40mmx30.99mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame Latching (Pull)
  • Power (Watts)
    70W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Technology
    Electromechanical
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110/0.187
  • DC Resistance (DCR)
    2Ohm
  • Duty Cycle
    Pulse
  • Stroke Length
    0.750 19.05mm
  • Shaft Detail
    Clevis
  • Diameter - Shaft
    0.438 (11.13mm)