  • DSP56303VL100
DSP56303VL100
advertisement
Manufacturer No:
DSP56303VL100
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-DSP56303VL100
Package:
196-LBGA
Datasheet:
DSP56303VL100
Description:
1mm CPLD DSP563xx Series DSP56303 3.3V 196-LBGA
Purchasing and Inquiry
DSP56303VL100 Overview
It is a kind of electronic component available in the 196-LBGA package.Packaging way Tray is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~100°C TJ in order to ensure its normal functioning.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.This digital signal processor is included into the DSP563xx series.The 196 terminations are used for its uses.This device is powered by 3.3V's supply voltage.With its base part number DSP56303, it is possible to identify a number of related parts.It operates with a clock frequency of 100MHz.
DSP56303VL100 Features
Supplied in the 196-LBGA package
DSP56303VL100 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. DSP56303VL100 DSP applications.
  • Computer vision technology
  • Infrared
  • Radio detection and rangin systems
  • Spectral density estimation
  • Audio synthesis
  • Speech processing and recognition
  • Instrument modeling
  • TVs
  • MP3 audio player
  • Sound navigation and ranging systems
Step5Bar-code shipping tag
DSP56303VL100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    DSP563xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSP56303
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B196
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Host Interface, SSI, SCI
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Address Bus Width
    18
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    24
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (576B)
  • On Chip Data RAM
    24kB
  • Clock Rate
    100MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm