  • DSPIC30F2010-20E/MM
DSPIC30F2010-20E/MM
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F2010-20E/MM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F2010-20E/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
12KB 4K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F2010 28 Pin 20MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F2010-20E/MM Overview
The package is in 28-VQFN Exposed Pad format. This Microcontroller has 20 I/Os. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. A dsPIC™ 30F series electrical component is used in this application. 12KB 4K x 24 is the size of its program memory. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device falls under the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. 16-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. The part owns 12kB memory size. DSPIC30F2010 serves as a base part number to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 20MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The device works in YES PWM channels. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. It has 3 timers/counters. A total of 28 pins are present. In total, it has 6 ADC channels for the measurement of signals. 1 I2C channels are integrated by the part. MCU chip is included in the part that 3 external interrupts are available.
DSPIC30F2010-20E/MM Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F2010-20E/MM Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F2010-20E/MM Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • CD players
  • Electronic jamming systems
  • Fax machines
  • Heater/Fan
  • Food and beverage
  • Smoke alarms
  • Toasters
  • Hearing aids
  • Industrial robot
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F2010-20E/MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F2010
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    12kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    12KB 4K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    512
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of External Interrupts
    3
  • Number of I2C Channels
    1
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Max Power Dissipation
    1W