  • DSPIC30F2010T-20I/MM
DSPIC30F2010T-20I/MM
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F2010T-20I/MM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F2010T-20I/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
12KB 4K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F2010 28 Pin 20MHz 3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10872
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F2010T-20I/MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F2010
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    12kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    12KB 4K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Number of External Interrupts
    3
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm