  • DSPIC30F2011-20E/SO
DSPIC30F2011-20E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F2011-20E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F2011-20E/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
12KB 4K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F2011 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F2011-20E/SO Overview
In a 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the MCU is available. There are 12 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. The dsPIC™ 30F series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 12KB 4K x 24. With a dsPIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 18 terminals. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. There is a 5V volt supply output on the chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 12kB memory. There are a number of alternatives to the base part number DSPIC30F2011 that you can find. MCU's frequency is 20MHz. Using YES PWM channels, the device works. Located on the chip are 18 pins. A total of 3 timers/counters are included in the package. The pin count is 18. In total, there are 8 channels for the ADC on this board.
DSPIC30F2011-20E/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F2011-20E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F2011-20E/SO Microcontroller applications.
  • Refrigerators
  • Smartphone
  • Oil and gas
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Information appliances
  • Paper shredders
  • Torpedo guidance
  • Instrument control
  • Smart highways
  • Answering machines
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F2011-20E/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F2011
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    12kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • Nominal Supply Current
    37mA
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    12KB 4K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16b
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
  • Number of ADC Channels
    8
  • Height Seated (Max)
    2.64mm