  • DSPIC30F2012-30I/ML
DSPIC30F2012-30I/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F2012-30I/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC30F2012-30I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
12KB 4K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F2012 28 Pin 30MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F2012-30I/ML Overview
A 28-VQFN Exposed Pad package is included. There are 20 I/O ports on this device. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the dsPIC™ 30F series of components. This program has a program memory of 12KB 4K x 24 bytes, which is the size of the program. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. The MCU has a number of 28 terminals. This part works in a 16-bit manner. Input voltage for the chip is 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. The part owns 12kB memory size. Alternatives can be found by searching through the base part number DSPIC30F2012 to find them. A good performance can be achieved at a frequency of 30MHz, as long as it is operated at a low power consumption. There are a total of YES channels in the device. The pin number of the component remains 28. The clock has 3 timers or counters on it. It consists of 28 pins. It programs in 12 Programmable I/O. I would like to mention a few additional features such as ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10MHZ in order to name a few.
DSPIC30F2012-30I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F2012-30I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F2012-30I/ML Microcontroller applications.
  • Oscilloscopes
  • Smart highways
  • Binding machines
  • Aerospace navigation systems
  • Teletext terminals
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Smartphone
  • Copiers
  • Blenders
  • Wastewater treatment
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F2012-30I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10MHZ
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    30MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F2012
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    12kB
  • Number of I/O
    20
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    12KB 4K x 24
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm