  • DSPIC30F2012T-30I/ML
DSPIC30F2012T-30I/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F2012T-30I/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC30F2012T-30I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
12KB 4K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F2012 28 Pin 30MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3340
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F2012T-30I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10MHZ
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    30MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F2012
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    12kB
  • Number of I/O
    20
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    12KB 4K x 24
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm