  • DSPIC30F3011T-20I/ML
DSPIC30F3011T-20I/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F3011T-20I/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC30F3011T-20I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
24KB 8K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F3011 44 Pin 5V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8444
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F3011T-20I/ML
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DSPIC30F3011
  • Memory Size
    24kB
  • Number of I/O
    30
  • Speed
    20 MIPS
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    24KB 8K x 24
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    24
  • Max Frequency
    20MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    512
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm