  • DSPIC30F6014A-20E/PT
DSPIC30F6014A-20E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6014A-20E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6014A-20E/PT
Package:
80-TQFP
Description:
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6014A 80 Pin 20MHz 5V 80-TQFP
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F6014A-20E/PT Overview
There is a 80-TQFP package available. There are 68 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the dsPIC™ 30F series of electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 144KB 48K x 24. With a dsPIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. The MCU has a number of 80 terminals. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. The part has a memory size of 144kB. You can find alternatives through the base part number DSPIC30F6014A. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz. On the chip, there are 80 pins that are accessible. It is equipped with 5 timers and counters. A total of 80 pins are present. It has a total of 16 ADC channels. There are 8 PWM channels used by the device in total. In this device, there's an 1-channel PWM controller.
DSPIC30F6014A-20E/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F6014A-20E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6014A-20E/PT Microcontroller applications.
  • Light sensing & controlling devices
  • Switches
  • Projector
  • Multi-meter
  • Industrial instrumentation devices
  • Smoke alarms
  • Printers
  • Fax machines
  • Accu-check
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6014A-20E/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F6014A
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    144kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    144KB 48K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    1.1 Mb
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Format
    FIXED-POINT
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    8
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm