  • DSPIC33CH128MP508-I/PT
DSPIC33CH128MP508-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CH128MP508-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33CH128MP508-I/PT
Package:
80-TQFP
Description:
152KB 152K x 8 FLASH, PRAM dsPIC 16-Bit Dual-Core Microcontroller dsPIC™ 33CH Series DSPIC33CH128MP508 3.3V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 4743
Purchasing and Inquiry
DSPIC33CH128MP508-I/PT Overview
A 80-TQFP package is included. The board has 69 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit Dual-Core. This program has a type of memory called FLASH, PRAM for this MCU's program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. dsPIC™ 33CH series components make up this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 152KB 152K x 8. With a dsPIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. There are 80 terminations on the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Using the base part number DSPIC33CH128MP508, you will be able to find alternatives for the part. The device works in YES PWM channels. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 64MHz. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: IT ALSO HAS SLAVE SYSTEM WITH 24576 BYTES AF FLASH AND 4096 RAM.
DSPIC33CH128MP508-I/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
DSPIC33CH128MP508-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33CH128MP508-I/PT Microcontroller applications.
  • Blood pressure monitors
  • Industrial instrumentation devices
  • Dialysis machines
  • Computers
  • Accu-check
  • Entertainment products
  • Vacuum cleaners
  • Fabric
  • Guidance-GPS
  • Christmas lights
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CH128MP508-I/PT
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    dsPIC™ 33CH
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Additional Feature
    IT ALSO HAS SLAVE SYSTEM WITH 24576 BYTES AF FLASH AND 4096 RAM
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DSPIC33CH128MP508
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G80
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    69
  • Speed
    180MHz, 200MHz
  • RAM Size
    20K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    152KB 152K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 34x12b; D/A 4x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm