  • DSPIC33CH256MP506-E/MR
DSPIC33CH256MP506-E/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CH256MP506-E/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33CH256MP506-E/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
328kB 328k x 8 FLASH, PRAM dsPIC 16-Bit Dual-Core Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CH Series 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12191
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CH256MP506-E/MR
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CH
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    180MHz, 200MHz
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    328kB 328k x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 34x12b; D/A 4x12b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    9mm