  • DSPIC33CK128MP202T-I/2N
DSPIC33CK128MP202T-I/2N
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK128MP202T-I/2N
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK128MP202T-I/2N
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK128MP202 3.3V 28-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11652
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK128MP202T-I/2N
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    DSPIC33CK128MP202
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    300mA
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 3x12b
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    16000
  • Number of Timers
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    6mm