  • DSPIC33CK256MP502-E/2N
DSPIC33CK256MP502-E/2N
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK256MP502-E/2N
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK256MP502-E/2N
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Description:
256KB 256K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK256MP502 3.3V 28-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12505
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK256MP502-E/2N
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33CK256MP502
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 3x12b
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    24576
  • Number of Timers
    1
  • Internal Bus Architecture
    SINGLE
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm