  • DSPIC33CK64MP505T-I/M4
DSPIC33CK64MP505T-I/M4
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK64MP505T-I/M4
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK64MP505T-I/M4
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3745
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK64MP505T-I/M4
    Select All
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    6mm
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    39
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    300mA