  • DSPIC33EP128GP506-H/MR
DSPIC33EP128GP506-H/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128GP506-H/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128GP506-H/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128GP506 64 Pin 70MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5953
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128GP506-H/MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    206.29948mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128GP506
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    8K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    300mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    16000
  • Number of External Interrupts
    3
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm