  • DSPIC33EP128MC502-I/SS
DSPIC33EP128MC502-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128MC502-I/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128MC502-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128MC502 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 10036
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128MC502-I/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128MC502
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • RAM Size
    8K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    43690
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm