  • DSPIC33EP16GS202T-I/M6
DSPIC33EP16GS202T-I/M6
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP16GS202T-I/M6
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP16GS202T-I/M6
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP16GS202 3.3V 28-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13614
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP16GS202T-I/M6
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    OPERATES UPTO 70MIPS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP16GS202
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
    21
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 2x12b
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    4mm