  • DSPIC33EP16GS502-I/MX
DSPIC33EP16GS502-I/MX
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP16GS502-I/MX
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP16GS502-I/MX
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP16GS502 3.3V 28-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8766
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP16GS502-I/MX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Additional Feature
    5-CH 12-BIT (S AND H) FOR ADC CONVERTER
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP16GS502
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm