  • DSPIC33EP256MC202-H/MM
DSPIC33EP256MC202-H/MM
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP256MC202-H/MM
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP256MC202-H/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP256MC202 28 Pin 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4757
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP256MC202-H/MM
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP256MC202
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    16K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    1mm