  • DSPIC33EP256MC502-I/SO
DSPIC33EP256MC502-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP256MC502-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP256MC502-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP256MC502 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 948
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP256MC502-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    2 Mb
  • ROM (words)
    87381
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP256MC502
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • RAM Size
    16K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V