  • DSPIC33EP256MU810T-E/PT
DSPIC33EP256MU810T-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP256MU810T-E/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP256MU810T-E/PT
Package:
100-TQFP
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP256MU810 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 5020
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP256MU810T-E/PT
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP256MU810
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    83
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    12K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    120mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 32x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    14
  • ROM (words)
    87381
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • External Data Bus Width
    8
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    12mm