  • DSPIC33EP32MC202T-E/SO
DSPIC33EP32MC202T-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32MC202T-E/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32MC202T-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
32KB 10.7K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP32MC202 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 2754
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32MC202T-E/SO
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32MC202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MHz
  • RAM Size
    2K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 10.7K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    10922
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    17.9mm