  • DSPIC33EP32MC204-E/ML
DSPIC33EP32MC204-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32MC204-E/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32MC204-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
32KB 10.7K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP32MC204 44 Pin 70MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7224
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32MC204-E/ML
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32MC204
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    60 MHz
  • RAM Size
    2K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 10.7K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    10922
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm