  • DSPIC33EP64GP502T-E/SO
DSPIC33EP64GP502T-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64GP502T-E/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64GP502T-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
64KB 22K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64GP502 28 Pin 60MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 11430
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64GP502T-E/SO
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    60MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP64GP502
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Length
    17.9mm