  • DSPIC33EP64GS502T-E/MX
DSPIC33EP64GS502T-E/MX
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64GS502T-E/MX
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64GS502T-E/MX
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64GS502 3.3V 28-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7859
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64GS502T-E/MX
    Select All
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 1x12b
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    65536
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Additional Feature
    5-CH 12-BIT (S AND H) FOR ADC CONVERTER
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm