  • DSPIC33FJ06GS101-I/SO
DSPIC33FJ06GS101-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS101-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS101-I/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
6KB 6K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ06GS101 18 Pin 40MHz 3.3V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 6125
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS101-I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ06GS101
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    6kB
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    50 MHz
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    6KB 6K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    160mA
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    48 kb
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    128
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    11.55mm