  • DSPIC33FJ06GS101AT-E/SS
DSPIC33FJ06GS101AT-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS101AT-E/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS101AT-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
6KB 2K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ06GS101A 20 Pin 40MHz 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 16319
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS101AT-E/SS
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ06GS101A
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    6kB
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V