  • DSPIC33FJ06GS102A-I/SP
DSPIC33FJ06GS102A-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS102A-I/SP
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS102A-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
6KB 2K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ06GS102A 28 Pin 40MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 9006
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS102A-I/SP
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ06GS102A
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    6kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    6KB 2K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Density
    48 kb
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    128
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    3
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm