  • DSPIC33FJ06GS102AT-E/SO
DSPIC33FJ06GS102AT-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS102AT-E/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS102AT-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
6KB 2K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ06GS102A 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 11037
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS102AT-E/SO
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ06GS102A
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    6kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    6KB 2K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    128
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Length
    17.9mm