  • DSPIC33FJ06GS102AT-E/SS
DSPIC33FJ06GS102AT-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS102AT-E/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS102AT-E/SS
Package:
SSOP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 28 Pin 40MHz 3.3V SSOP
Quantity:
In Stock : 5595
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS102AT-E/SS
  • Package / Case
    SSOP
  • Number of Pins
    28
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Number of Terminations
    28
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL EXTENDED
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    6kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    16
  • Frequency (Max)
    50kHz