  • DSPIC33FJ06GS202-I/SO
DSPIC33FJ06GS202-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS202-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS202-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
6KB 6K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ06GS202 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 270
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS202-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ06GS202
  • Pin Count
    28
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    6kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    50 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    6KB 6K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    160mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b; D/A 2x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    48 kb
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    512
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    dsPIC™ 33F