  • DSPIC33FJ12GP201-E/P
DSPIC33FJ12GP201-E/P
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ12GP201-E/P
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ12GP201-E/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
12KB 12K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ12GP2 18 Pin 40MHz 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 5270
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ12GP201-E/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Supplier Device Package
    18-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ12GP2
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.9V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    12kB
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    40 MIPs
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    12KB 12K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x12b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    dsPIC
  • Max Frequency
    40MHz