  • DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ16GS404 44 Pin 50MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16417
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ16GS404
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    40 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    160mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2048
  • Number of External Interrupts
    3
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm