  • DSPIC33FJ32GS606T-50I/PT
DSPIC33FJ32GS606T-50I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32GS606T-50I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32GS606T-50I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GS606 64 Pin 50MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 1200
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32GS606T-50I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32GS606
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    58
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b; D/A 1x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    2048
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm