  • DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64GP202 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 16854
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64GP202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 10x10b/12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Length
    17.9mm