  • DSPIC33FJ64MC804-I/PT
DSPIC33FJ64MC804-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64MC804-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64MC804-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64MC804 44 Pin 40MHz 3.3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 5704
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ64MC804-I/PT Overview
The package is in 44-TQFP format. There are 35 I/Os on the Microcontroller. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a FLASH type of memory for its program. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. dsPIC™ 33F-series components are electrical components. The electronic part has a program memory size of 64KB 64K x 8. dsPIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 44 terminations on MCU chip. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 64kB memory size belongs to the Chip part. The base part number DSPIC33FJ64MC804 provides alternatives. MCU's frequency is 40MHz. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 44 pins on the chip through the 44 pins. In total, it has 5 timers and counters in it. A total of 44 pins are present. 1 I2C channels are integrated by the part. A total of 2 serial I/Os are included in the electronic part. There are 3 external interrupts included in this chip part.
DSPIC33FJ64MC804-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33FJ64MC804-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33FJ64MC804-I/PT Microcontroller applications.
  • Copiers
  • Hearing aids
  • Glucose monitoring systems
  • Ipad
  • Accu-check
  • Dryers
  • Smoke alarms
  • Volt meter
  • Televisions
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64MC804-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64MC804
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    76mA
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b; D/A 6x16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    512 kb
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of External Interrupts
    3
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm