  • DST3-36B25
DST3-36B25
advertisement
Manufacturer No:
DST3-36B25
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DST3-36B25
Package:
DIP
Datasheet:
DST3-36B25
Description:
Power Transformer 2500Vrms 2.4VA 8Term. PC Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DST3-36B25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    35.05mm Lx28.70mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    2.4W
  • Max Power Dissipation
    2.4W
  • Depth
    28.7mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    65mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 130mA Series 65mA
  • Power - Max
    2.4VA
  • Lead/Base Style
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    2.4 VA
  • Height
    30.23mm
  • Length
    35.05mm