  • DST4-24B18
DST4-24B18
advertisement
Manufacturer No:
DST4-24B18
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DST4-24B18
Package:
Datasheet:
DST4-24B18
Description:
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DST4-24B18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.44lb 199.58g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    41.40mm Lx33.27mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    6W
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L41.4XB33.27XH33.27 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    250mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 500mA Series 250mA
  • Power - Max
    6VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Output Voltage 2
    12V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    6 VA
  • Height
    33.27mm
  • Length
    41.4mm