  • DST5-24B19
DST5-24B19
advertisement
Manufacturer No:
DST5-24B19
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DST5-24B19
Package:
DIP
Datasheet:
DST5-24B19
Description:
Power Transformer 2500Vrms 12VA 8Term. PC Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
DST5-24B19
    Select All
  • Output Voltage 2
    12V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    12 VA
  • Height
    36.58mm
  • Length
    47.24mm
  • Width
    39.62mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    47.24mm Lx39.62mm W
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    39.6mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    1A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1A Series 500mA
  • Power - Max
    12VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V