  • E36D101LPN223TDB7M
E36D101LPN223TDB7M
advertisement
Manufacturer No:
E36D101LPN223TDB7M
HK JDW NO:
856-E36D101LPN223TDB7M
Description:
U36D 22000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 16.47A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D101LPN223TDB7M
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.1mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    16.47A
  • Test Frequency
    120Hz
    2000 hours
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.625 117.48mm
  • Length
    117mm