  • E36D350HPN333MC54M
E36D350HPN333MC54M
advertisement
Manufacturer No:
E36D350HPN333MC54M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E36D350HPN333MC54M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
U36D 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.55A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D350HPN333MC54M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U36D
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33000μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17.7mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.55A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.77A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm